Komedia
Okruchy życia
Akcja
Fantasy
Romans
Szukaj
TOP 10
Dodaj Komiks

Purina Satou

Praca przy mandze/komiksie

Madoka

Madoka 1

AutorDodany dnia 2019-08-18 23:21:31

Wiadomo że Kattlett się tym zajmuje. Ostatnio też słychać o "Kawaii Scotland" od naszych polaczków.
Są też ludzie na webtoonie czy tutaj na inku.
Nie jestem specem i trudno mi się przełamać w niektórych sytuacjach. Zastanawiałam się nad swoją mangą by pociągnąć ją w stronę sprzedaży jak skończę ją w ilości stron na jeden tomik i zobaczyć jak to ludzie przyjmą... Tylko martwi mnie jedna rzecz.
Przykładowo w konkursach każda strona podaje inne wymiary przez co mnie komplikuje bo jednak wolałabym by wszystko szło w jednym rozmiarze. Rysuję w Clip Studio i mam tam opcje do ustawiania stron ze spadami i kłopoczę się czy dobrze wszystko ustawiam.
Obecnie strona ma wymiary A4 300dpi jak utnę niepotrzebne miejsca.
A ja chciałabym mieć wydruk na rozmiar A5... (Rysuje nadal w A4 bo ciągnęłam od dawnych pierwszych stron, właściwie niektóre z nich miały jeszcze większe rozmiary). Sprawy z rozmiarami to moja słaba strona..
Boję się że trzeba będzie wszystko robić od nowa po raz kolejny, dodatkowo nie wiem jak zabrać się do zapytania i kogo i gdzie.
Na fb widziałam też osobę która rysuje strony żeby też wysłać w ramach współpracy.
Może powinnam zacząć pisać do tej osoby i do tych co już wydali swoje prace, albo od razu do każdego wydawnictwa wydające mangi u nas, i pokazać im strony jakie mam, i liczyć się z tym że trzeba będzie wszystko zmieniać?
Albo zrezygnować z tego. Inni mówią że manga ładnie wygląda i żeby pomyśleć o tym żeby wydać, ale jak się pomyśli o tym ile w to wszystko idzie, to zazwyczaj ludzie którzy mi to mówili w ogóle nie mają pojęcia jakie to skomplikowane bo nie zajmują się rysowaniem i ich komentarze wychodzą na słabe.
Ilekroć o tym wszystkim myślę to mam mętlik w głowie :/.
Akaa

Akaa 3

Dodany dnia 2019-08-20 22:26:18

W konkursach są podawane wymiary raczej ze względu na to, że plansze po wydruku są prezentowane na wystawie pokonkursowej.
Jeśli robisz komiks w formacie A4, a docelowo pójdzie w A5 to nie widzę problemu z przeskalowaniem Twoich stron. Jedynie w pewnym podręczniku dla twórców mangi mam informację, że zawsze trzeba robić strony szczerzej zarysowane, drukarnie przycinają kartki, więc trzeba pilnować, aby nie zniknęły jakieś dymki (jest taka pewna bezpieczna strefa w której trzeba umieścić dymki i ważne elementy, bo po za nią może zostać strona ucięta) ale nie wiem jak to jest w Polsce
Madoka

Madoka 1

AutorDodany dnia 2019-08-21 11:09:28

Przy rysowaniu szerzej żeby to dobrze w druk poszło do przycięcia to wiem.
Korzystam z tego linku jeśli chodzi o rozmieszczenia: https://www.clipstudio.net/en/howto/manga_02 (może innym z was też się przyda).
Polacy rysują w układzie europejskim od lewej do prawej... Czy to może być kłopotliwe jeśli będę kontynuować w układzie japońskim od prawej do lewej?
UchuuPanda

UchuuPanda 1

Dodany dnia 2019-08-22 00:03:22

Myślę, że o ile cały tomik będzie się czytało w jednym kierunku to czy rysujesz z lewej na prawą czy z prawej na lewą nie powinno stanowić problemu. Ważne by zrobić to tak by sam czytelnik nie miał problemu z połapaniem się jak powinien czytać. ;)
Jeśli planujesz wydać komiks w wydawnictwie to dobrym pomysłem będzie napisać do docelowego wydawnictwa i spytać się o wytyczne jakie przyjmują jak spady, rozdzielczość dpi, etc. :)